Gergi tavan fiyatları


Gergi tavan fiyatları

Gergi tavan fiyatları yıllar içerisinde Türkiye'de döviz bazında aşağı yönlü bir seyir izlerken satış hacmi de giderek katlanarak artmaktadır. Gergi tavanın Türkiye’deki bilinirliği 1995’li yıllara dayanmaktadır. O zamanlar ithalatın zor olması, işçiliğinin bilinir olmaması, fazla rekabetin olmaması, çok düşük hacimlerin olması, gergi tavan fiyatının çok yükselmesine sebep olmuştur.

O yıllarda 1 m2 gergi tavan fiyatının 200 euro seviyesinde olduğu bilinmektedir. Fiyatın çok yüksek olması sebebiyle ancak büyük avm ve otel projelerinde kullanılmaktaydı.

1995 yıllarında yıllık bazda satış 50-100 bin m2 arasındaydı.2000’li yıllarda ürünün bilinirliğinin artması ve rekabetinde artmasıyla fiyatlar neredeyse yarı yarıya düşmüştür. 2004-2005’li yıllarda Çin'in pvc gergi tavan üretimine başlamasıyla birlikte fiyatlar Avrupa'da da gerilemeye başlayarak projesine göre 40-80 eurolara kadar gerilemiştir.

Fiyatlar halen kabul edilebilir değildi.Bu sebeble hacimde istenilen seviyelere ulaşamıyordu.Ancak kâr marjının yüksek olması sebebiyle birçok yeni firma bu sektöre girmeye başlamıştır.

Gergi tavan adıyla kullanılan pvc membranın kesim  kenar fitilleme işi Türkiye'de yapılmaya başlamıştı. Artık her geçen gün yeni aktörler gergi tavan sektörüne katılmaya başlayarak. Hacmi 2010 yılında 200 000 m2 seviyelerine taşımışlardır.

Bu arada gergi tavan üzerine dijtal baskı modası hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. Yine dijital baskının yurtdısından ithal gelmesi sebebiyle 2010’lu yıllarda dijital baskılı germe tavan fiyatları 120 euro civarındaydı. Bu yıllarda Türkiye'de amatör makinalarda uv dijital baskı yapılmaya başlanmıştır.

Sürekli olarak hacmin artması,ürünün bilinirliğinin artması üretim proseslerinin bir kısmının Türkiye'de yapılması 2015 yılında yıllık bazda hacmin 1 milyon m2 seviyesine çıkmasını sağlamıştır. Nihai tüketiciye fiyatı ise dijital baskılı membranda 40 dolar seviyelerine gerilemesine neden olmuştur.

Pazarın günden güne büyümesi ile sabit maliyetlerin azalması neticesinde nihai tüketici fiyatlarının dijital baskılı ürün için 20-30 dolar seviyelerine düşmesine neden olmuştur.

2017 yılının 3. çeyreğini geçtiğimiz şu günlerde ise toplam hacim Türkiye'de yıllık 2 milyon m2 seviyesine ulaşmıştır.

5 milyon m2 geçildiğinde bu seviyeler 12-18 dolar seviyesine kadar gerileyeceği öngörülmektedir.

10 milyon m2 geçildiğinde ise 9-15 dolar seviyesini görmesi muhtemeldir.

Dijital baskısız transparan ve lake dokulu pvc membran fiyatları daha aşağı seviyelere gelerek hacimlerin çok daha büyük metrajlara ulaşması beklenmektedir.